Marissa Meyer - Bez srdce

11.11.2017

Kdysi dávno než se stala postrachem říše divů, byla neblaze proslulá královna jen dívkou, která toužila po lásce.

Prequel ke slavnému příběhu Alenky v říši divů dopsala autorka Měsíčních kronik

název v češtině: Bez srdce

název v originále: Heartless

autorka: Marissa Meyerová

nakladatelství: Egmont

počet stran: 416

vazba: brožovaná


Postavy

Bez srdce je příběh Srdcové Královny, který se odehrál ještě před samotnou Alenkou. Catherine je Markýzovou (Markýza si stále jela to své a veškerá Catherinina přání šla bokem. Markýz svůj názor vyslovil jen výjimečně) dcerou a jednoho dne má zdědit veškeré jeho podnikání. Jenže jejím snem je pečení a nic jiného ji nezajímá. Chce si se svou služebnou a nejbližší kamarádkou zařídit vlastní pekařství a prodávat ty nejlepší cukrovinky v Srdcově. Jenže právě tyto její cukrovinky okouzlí svobodného Srdcového Krále (autorka ho stále popisovala jako blbce a zbabělce, ale s radostí malého dítěte. Abych pravdu řekla, občas mi jej bylo až líto) a on si ji vyhlídne jakožto svoji budoucí ženu. To ovšem netuší, že celou situaci zkomplikuje nový šašek Šprým (jeho postava byla téměř dokonalá. Už od začátku víte, že něco skrývá, ale jeho nenápadné námluvy a zájem o Catherine, mají takové napět a jiskru, že je to vlastně to jediné, na co se v celé knize těšíte) , kterého si najal, a který Catherine učaruje natolik, že se i veškeré sny stanou nemožností. Příběh Catherine je poněkud komplikovanější, než se na první pohled může zdát a ona sama je poněkud zvláštní, nerozhodnou postavou, která se jen občas rozhodne udělat něco bláznivého. Na druhou stranu se autorce musí nechat, že se snažila ponechat zvyky viktoriánské Anglie, a proto je Catherine taková, jaká je.

Anotace

Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány.

Oblíbené části

"Soumrak chmurný, půlnoc čirá

dámě bledost líčka svírá."

Neprostupnou temnotou zazněl ponurý melodický hlas.

"Správná poznámka, můj opeřený příteli," odpověděl druhý hlas. Byl veselejší a živější. "Víš určitě, že tu nemáme čichací sůl?"

"V tom pro tebe nemám radu,

v plánu tvém však vidím vadu:

stěží bude dáma čilá,

leda by se vodou zlila."

Něco udeřilo o zem vedle Cathina lokte a vzápětí se ozvalo tiché čvachtání vody.

"Ne, Havrane, polévat ji nebudeme. Hledej dál. Nemáme šunkový sendvič? Nebo stéblo slámy? Na Krále platí vždycky." (strana 51)


Odtáhl ruku s růží s jemnými lístky, kterou jí přejížděl po obličeji. "Jste v pořádku?"

"Nikdy víc," zakrákal jeho Havran, který seděl na okraji džberu jako na bidýlku.

Šašek ho probodl pohledem. "Nebuď hrubý"

"Není hrubé, šašku milý,

vytknout dotaz nahodilý.

Ač máš péči, ač máš píli,

málo ryze šťastných chvílí.

Strastí máme pěknou řádku,

nanejvýš jsme v půlpořádku"

"Přesně tak," řekl šašek. "Jsi nezdvořák." (strana 52)

Kup knihu kliknutím na obrázek (pod tímto textem):

Kniha se mi velmi líbila. Měsíčni kroniky jsem taky četla a můžu doporučit. Ke knize nemám žádnou připomínku.

-s láskou vaše Míša-